Brak produktów w koszyku.

Drabinka Odwagi
Znasz to? Wchodzisz do pokoju, w którym nikogo nie znasz i czujesz ścisk w gardle. Albo marzysz o wolności i niezależności, ale myśl o założeniu firmy napawa Cię przerażeniem. Chcesz się nauczyć żeglować, ale na myśl o tym, że sterujesz wielką żaglówką, na czoło występują krople potu.
Czego się boisz? Co napawa Cię największym lękiem, a jednocześnie wiesz, że jak to zrobisz, to zmieni Cię to na zawsze? Bo zrealizujesz swoje marzenie, pokonasz największą barierę, zaczniesz bardziej korzystać z życia. Lub po prostu rozwiniesz się, jako człowiek. Bo tam gdzie się boimy, jednocześnie jest największy potencjał do rozwoju. Ludzie, którzy potrafią zbudować wewnętrzną siłę, dzięki zachęcaniu siebie do oswajania własnych lęków, dochodzą do ponadprzeciętnych rezultatów. Wychodzą poza strefę komfortu i sprawiają, że umysł oswaja się z tym czego bał się wcześniej.
To, co jednak intuicyjnie robimy najczęściej, to unikanie ryzykownych sytuacji, dużych wyzwań. Przyczyna tkwi w naszym mózgu, który wszelkimi sposobami będzie nas odciągał od nieprzyjemnych wrażeń. Mózg nie znosi tego, co trudne, unika bólu. Nie lubi też się wysilać. Zbyt duże wyzwania są dla naszego mózgu zagrożeniem. Są po prostu niewykonalne.
Metodą na oswojenie strachu nie jest unikanie go. Mało tego, unikanie ryzyka, dyskomfortu jeszcze bardziej wzmacnia nasze lęki, ponieważ nasz umysł otrzymuje informację zwrotną: „Nie radzisz sobie”. Efekt jest taki, że jeszcze bardziej unikamy ryzykownych sytuacji, a nasze marzenia oddalają się.
Skoro przyczyna tkwi w naszym mózgu, to i tam znajduje się rozwiązanie.
Ale jak dogadać się z własnym umysłem?
Musisz podzielić wielki cel, duże wyzwanie lub coś, czego się boisz na cząstki. I skupić się tylko na jednym najmniejszym kroku, jaki musisz wykonać, starając się nie myśleć o kolejnych krokach. Jeden krok na raz. I tylko ten krok.
Świetnie nadaje się do tego narzędzie zwane drabinką odwagi. Drabinka to jedna z najskuteczniejszych metod w budowaniu pewności siebie, odwagi do zrobienia czegoś, czego się boimy, opanowywania lęków, a nawet do planowania celów życiowych. Pochodzi z terapii poznawczo-behawioralnej, a w stosowaniu jest bardzo prosta i bardzo skuteczna. Przypomina dziecinną zabawę, a tymczasem jest jednym z najskuteczniejszych metod budowania odwagi i rozwoju osobistego w ogóle.
Na czym polega drabinka?
Jak to zrobić?
Nawiązując do przykładu – chcę przemawiać publicznie z odwagą i pewnością siebie – drabinkę można zaplanować tak (zaczynając od najniższego szczebelka):
1. Oglądam wystąpienia publiczne znanych mówców.
2. Wyobrażam sobie, że występuję publicznie i jak świetnie mi to wychodzi.
3. Ćwiczę wystąpienia przed lustrem.
4. Nagrywam siebie na telefonie.
5. Nagrywam i oglądam swoje wystąpienia.
6. Występuję w niewielkim, znanym gronie.
7. Występuję publicznie przed większą grupą.
Zachęcam do praktyki – na prawdę działa!